3 mar 2017

Ćwiczenia na płaski brzuch

Pokazanie się na plaży wymaga od nas przynajmniej w miarę płaskiego brzucha i zgrabnej figury. Można go uzyskać dzięki odpowiednim ćwiczeniom łączącym w sobie elementy treningu aerobowego oraz treningu wzmacniającego te partie mięśni. W ten sposób odkryjemy mięśnie i je w sposób właściwy powiększymy.

Kiedy zaczynamy trening, powinniśmy zawsze najpierw wykonać kilka typowych ćwiczeń aerobowych, czyli na spalanie tłuszczu. Najlepsze opcje to jazda na rowerze, skakanka, biegi oraz pływanie. Potem trzeba wykonać serie ćwiczeń rozciągających, a na koniec przejść do ćwiczeń wzmacniających.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha wykonuje się w 3 seriach stosując 30 sekund odpoczynku pomiędzy nimi.

 

I. Unoszenie tułowia i bioder z piłką

Kładziemy się na plecach i podnosimy wyprostowane nogi, między którymi trzymamy piłkę. Ręce splatamy za głową, z łokciami do zewnątrz. Unosimy biodra i klatkę piersiową, napinamy mięśnie brzucha, wytrzymujemy kilka sekund i wracamy do pozycji wyjściowej.

II. Unoszenie tułowia do wyprostowanej nogi

Kładziemy się na plecach, uginamy nogi w kolanach, stopy opieramy płasko na podłodze. Najpierw unosimy i prostujemy prawą nogę ustawiając uda równolegle do siebie. Wkładamy między kolana piłkę. Dłonie zaplatamy z tyłu głowy i podnosimy barki, ale bez ciągnięcia za głowę. Wytrzymujemy chwilę i opuszczamy tułów.

III. Skręty tułowia z uniesionymi nogami

Kładziemy się na plecach, zginamy ręce i przenosimy je za głowę. Uginamy nogi pod kątem prostym i wkładamy pomiędzy kolana piłkę. Nogi następnie ćwiczenia​przenosimy nad podłogę i unosimy górną część ciała skręcając prawy łokieć do kolan, a następnie lewy łokieć. Wracamy do pozycji wyjścia.

IV. Unoszenie tułowia w leżeniu na boku

Kładziemy się na boku. Górną rękę kładziemy za głową po ugięciu jej w łokciu. Dolną rękę kładziemy prostopadle do ciała. Dolną nogę lekko unosimy i kładziemy na piłce. Utrzymujemy równowagę na piłce i podnosimy górną część ciała w kierunku wyprostowanej nogi ćwicząc tym samym mięśnie skośne brzucha. Wytrzymujemy chwilę i wracamy do pozycji wyjścia.

V. Skręty uniesionego tułowia

Kładziemy się płasko na plecach, zginamy nogi pod kątem prostym i wkładamy piłkę pomiędzy kolana. Podnosimy tułów prosto, zatrzymujemy w pozycji 45 stopni i wykonujemy skręt tułowia najpierw w prawo, a potem w lewo. Wykonujemy serię skrętów, po czym powracamy do pozycji leżącej. Ciało nie powinno opadać na podłogę przed wykonaniem pełnej ilości skrętów.

Zobacz także