29 lip 2019

Czy warto korzystać z diety pudełkowej w ciąży?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie czy na pewno robię wszystko aby zapewnić prawidłowy rozwój mojego maleństwa. Czy prowadzę odpowiedni tryb życia, czy wystarczająco dbam o swoje zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną? Czy zapewniam sobie i dziecku odpowiednią dawkę ruchu? I wreszcie - czy na pewno dobrze się odżywiam?!Złota zasada dla kobiet w ciąży mówi aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. W końcu nie każda młoda mama musi być zaznajomiona z elementarnymi zasadami dietetyki. A porady naszych babć niestety coraz częściej odbiegają od obecnie przyjętych kanonów zdrowia. „Ja to w ciąży wszystko jadłam i zobacz jak moje dzieci zdrowo wyrosły” - która z młodych żon nie słyszała podobnego zdania od swojej teściowej…

Poduszka ciążowa pomaga kobietom w ciąży spać wygodniej.

Kolejna dawka węglowodanów

Warto wspomnieć, że przyszłe mamy - statystycznie po pierwszych 14 tygodniach ciąży - zaczynają mieć niemal nieograniczony apetyt. Wiele kobiet idzie nieco na łatwiznę i oddaje nad sobą kontrolę swoim ciążowym hormonom, które doprowadzają do tego, że kobiety jedzą za dwoje, a niektóre czasem za troje. To błąd, który może mieć znaczące konsekwencje zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.

W ciąży powinno się oczywiście unikać sytuacji, w których przyszłym mamom burczy z głodu w brzuchu. Natomiast nie można popaść w bezkrytyczne i niczym nie ograniczone obżarstwo. Nieprzemyślana dieta nie tylko doprowadzi do tego, że kobieta w ciąży może przybrać na wadze o 10kg więcej niż powinna (dziesięć dodatkowych kilogramów, które trzeba będzie przecież kiedyś zrzucić), lecz także może doprowadzić do poważnych jednostek chorobowych, wrodzonej otyłości czy zaburzeń hormonalnych u swoich pociech.

Okres ciąży ma to do siebie, że przejmujące kontrolę na kobiecym ciałem hormony najczęściej pchają w złym kierunku. Zamiast sałatki z awokado, orzechami i sardynkami obficie polanej zdrowym olejem z pierwszego tłoczenia, młode kobiety chętniej sięgają po batoniki, ciastka czy fast-foody. Wszystkie niezdrowe produkty zawierają nadmiar węglowodanów (cukrów) prostych, które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi. Choć przez chwilę nasz mózg jest w pełni usatysfakcjonowany węglowodanowym „hajem”, to dość szybko poziom glukozy spadnie, prowadząc do uczucia głodu i konieczności dostarczenia kolejnej „działki”. Kolejną działką, którą będą wymuszały na nas hormony, będzie oczywiście kolejny posiłek wysokowęglowodanowy.

Zdrowa piątka w pudełku!

Właśnie tyle posiłków w ciągu dnia potrzebuje przyszła mama. Produkty powinny być dietetyczne (nie mylić z produktami niskotłuszczowymi oraz odtłuszczonymi!), zdrowe i zawierać wszystkie najpotrzebniejsze składniki odżywcze, których maluszek potrzebuje aby prawidłowo się rozwijał w brzuszku mamy. Jednak czy każda kobieta jest w stanie przygotowywać każdego dnia pięć różnorodnych, smacznych i dobrze zbilansowanych posiłków? Nie dość, że zdrowa dieta wymaga dużo wiedzy z zakresu dietetyki, to jest do tego niesamowicie czasochłonna w przygotowaniu. Kto ma na to czas i siłę w ciąży?

Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa przygotowywana przez doświadczonych kucharzy na podstawie wytycznych dyplomowanych dietetyków i specjalistów ds. żywienia. Tylko taki zgrany duet jest gwarancją, że w diecie przyszłej mamy znajdą się wszystkie niezbędne witaminy, mikro- oraz makroelementy, a także zostanie zachowany odpowiedni bilans i proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami i węglowodanami.

W całej Polsce jest już ponad 400 firm cateringowych. Coraz więcej z nich oferuje diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Najlepsze z nich prezentują nie tylko swoją ofertę, lecz także chwalą się kwalifikacjami i certyfikatami swoich dietetyków aby podnieść swoją wiarygodność. Choć wybór odpowiedniej firmy nie jest łatwy, to z pomocą przychodzą młodym mamom serwisy internetowe jak Cateromarket.pl, które zbierają i porównują diety pudełkowe z całej Polski. Odpowiednia dieta dla mamy jest dostępna w zaledwie kilka kliknięć myszką.

 

Zobacz także

Dieta na płaski brzuch

Uzyskanie płaskiego brzucha za pomocą diety pudełkowej wcale nie musi być specjalnie skomplikowane i trudne. Najważniejsze jest unikanie produktów, które określa się mianem zakazanych. Do...