12 sty 2018

Dlaczego warto sięgać po mleko kozie?

 

Mleko kozie ma coraz więcej entuzjastów, ale nie da się nie zauważyć, że bardzo wiele osób kręci na jego widok nosem, głównie ze względu na jego smak. Zwykle dosłownie, ponieważ osoby nie przepadające za mlekiem kozim zazwyczaj podkreślają jego specyficzny smak i przede wszystkim, nie każdemu odpowiadający zapach. Zwolennicy mleka koziego zawsze argumentują, że jest to smak nabyty, który nabywać zdecydowanie warto, ponieważ mleko kozie jest niezwykle bogate w wartości odżywcze. To samo można powiedzieć o jego przetworach. Dawniej mleko kozie było podawane niemowlętom, które nie miały możliwości korzystać z mleka matki, ponieważ było znacznie lepsze dla nich od mleka krowiego. Jest to pierwszy z powodów, dla których warto jest korzystać właśnie z mleka koziego. Takich powodów jest oczywiście zdecydowanie więcej.

Ważne, by mleko pochodziło z dobrego źródła

Mleko kozie mleku koziemu nie równe. Bardzo ważne jest, by uzyskiwać mleko z dobrego źródła. Firmy zajmujące sie tym tematem często dokładają odpowiednich starań, by mleko było dobrej jakości. Robi tak na przykład lokalnyrolnik.pl.

Pomoc dla alergików

Trzeba koniecznie zaznaczyć, że mleko kozie nie powoduje alergii. Coraz więcej dzieci rodzi się z nietolerancją laktozy, czyli cukru zawartego w mleku kozim. Takie dzieci są zazwyczaj w stanie bez żadnego problemu tolerować mleko kozie, dzięki czemu nie trzeba całkowicie eliminować mleka z diety dziecka. Czasami alergia spowodowana jest przez kazeinę, białko z mleka krowiego. W mleku kozim też się znajduje, ale w mniejszych ilościach. Dlatego mleko kozie jest dobrym rozwiązaniem także dla większości osób majach problemy z tolerowanie białek mlecznych.

Produkt lekkostrawny

Większość osób orientuje się, że mleko nie jest lekkostrawne. Człowiekowi brakuje bowiem niektórych enzymów, które pomagałyby w trawieniu mleka. W przypadku mleka krowiego jest to bardzo poważny problem, ale mleko kozie jest w tym aspekcie mniej problematyczne. Strawienie mleka koziego to zaledwie 15-20 minut i nie powoduje ono obciążenia układu pokarmowego.

Zalety koziego mleka

Najzdrowszy rodzaj mleka

Można oczywiście dyskutować, czy mleko kozie jest najzdrowsze pod względem zawartych w nich składników odżywczych, ale bez żadnej wątpliwości mleko kozie jest na pewno najzdrowsze jeśli chodzi o zawartość zanieczyszczeń. W zatrutym środowisku zanieczyszczenia przedostają się także do mleka zwierząt. W przypadku kóz ten proceder jest jednak bardzo ograniczony, ponieważ kozy potrafią usuwać z pokarmu na przykład metale ciężkie.

Zobacz także

Książki idealne w podróży

Podróż staje się obecnie dla wielu osób szansą na spędzanie czasu, a pewnie każdy chce poznawać świat. Zanim jednak do wielu miejsc uda się nam dotrzeć będzie czekać nas trudna...