Fasola szparagowa z pistacjami i octem winnym to danie stosunkowo łatwe w przygotowaniu.
Kiedy w sklepach pojawia się fasolka szparagowa, można z miejsca ją ugotować, zrobić trochę zasmażki z bułką tartą i masełkiem, po czym podawać ku zadowoleniu wszystkich. Nie wygląda to na wiele, ale smakuje bosko. Trochę ciekawszym pomysłem będzie fasola szparagowa z octem winnym i pistacjami, która może wydawać się skomplikowana, ale jej przygotowanie jest naprawdę łatwe. To zdrowe danie może szybko wskoczyć do naszego typowego menu.
Fasolka szparagowa jest bardzo zdrowa. Zarówno ta żółta, jak i ta zielona. Jest w niej masa witamin i składników odżywczych. Co konkretnie? Na przykład kwas foliowy szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i pań starających się o dziecko. Dla wszystkich bardzo ważna jest też zawsze wysoka zawartość błonnika. Błonnik to podstawa każdej diety odchudzającej. Fasolka znakomicie sprawdza się u osób cierpiących na cukrzycę, jest niskokaloryczna oraz posiada niski indeks glikemiczny.
Fasolka szparagowa to popularna odmiana fasoli zwykłej, która pochodzi głównie z Ameryki Środkowej, ale popularna była także w Ameryce Południowej. Spekuluje się, że była uprawiana już 7000 lat temu. Do Europy trafiła stosunkowo późno, ponieważ dopiero pod koniec XVI wieku, kiedy do Francji sprowadzili ją odkrywcy Nowego Świata. Uważano ją wtedy za roślinę leczniczą. Ma małe wymagania pod względem warunków uprawy, dzięki czemu może być z powodzeniem sadzona w większości krajów świata. Obecnie uprawiana jest przede wszystkim w Azji.
Zielona czy żółta?
W naszym kraju mamy dwa rodzaje fasolki szparagowej, zieloną i żółtą. Różnią się nieznacznie smakiem, zawartością witaminy A oraz ilością kwasu foliowego.
Przygotowanie fasola szparagowej z pistacjami i octem winnym:
0. Przygotowujemy 60g masła, 1/2 szklanki wyłuskanych i posiekanych pistacji, 2 łyżki czerwonego octu winnego, 1 łyżkę wody, 1/4 łyżeczki soli, 0,5 kg fasolki szparagowej z obciętymi końcami;
1. Roztapiamy masło na patelni, dodajemy pistacje i bez zdejmowania z ognia podpiekamy przez około 2 minuty;
2. Dodajemy ocet i sól, dolewamy wody i mieszamy;
3. Fasolę gotujemy w garnku średniej wielkości, w osolonej wodzie. Blanszowanie powinno trwać około 4 minut. Odcedzamy i płuczemy w zimnej wodzie.
4. Fasolę mieszamy z sosem z octu i pistacji. To wszystko.
Szukaj zdrowych produktów w najnowszej gazetce Aldi.